Zaznacz stronę

Świat Metro 2033 przedstawiony nam przez Dmitrija Głuchowskiego – jest światem, który budzi w nas wiele emocji i przemyśleń. Po każdym etapie w grze, czy rozdziale w książce, co raz bardziej identyfikowałem się z głównym bohaterem. Co w konsekwencji rodziło w mojej głowie pytania: „Czy dałbym rade przeżyć będąc na jego miejscu? Czy przeżyłbym w takich warunkach? Czy potrafiłbym zapewnić sobie schronienie?”. Okazuję się jednak, że już wkrótce będę mógł się o tym przekonać. Moi drodzy startuje LARP 2033!!!

metro2033

Świat Metro 2033

Historia przedstawiona w Metro 2033 opowiada losy ludzi, którzy przetrwali konflikt nuklearny największych militarnych potęg tego świata. Akcja toczy się w moskiewskim metrze, zbudowanym jako największy schron atomowy świata. Metro pełni funkcję miasta, na którego stacjach ludzie próbują wieść „normalne” życie. W tym miejscu, ludzie wykonują normalne obowiązki, tak jak robili to przed wojną. Jedni hodują zwierzęta i rośliny, inni zaś handlują, czy wykonują inną mniej lub bardziej przydatną funkcję. Rzeczy, których nie da się wytworzyć w metrze zdobywane są z powierzchni przez stalkerów. Stalker jest jedyną osobą wychodzącą na powierzchnię. Obszar ten w skutek wybuchu atomowego został skażony promieniowaniem, które zmutowało żyjące na nim stworzenia. W świecie Metro 2033 wcielamy się w rolę takiego stalkera, eksplorujemy i mierzymy się z niebezpieczeństwami czyhającymi na powierzchni jak i w samym metrze. Zagrożeniem nie są tylko zmutowane stworzenia, ale również nie zawsze sprzyjający nam mieszkańcy. Samo metro zostało podzielone na trzy główne frakcje: Hanze, Linie Czerwonych i Czwartą Rzeszę. Są to frakcje nieustannie toczące walkę o władzę w nowym dla nich świecie.

12228020_1050156301681648_641468158_o

Czym jest LARP? LARP jest akronimem angielskich słów Live Action Role Play. Jest to gra terenowa w realnym świecie, w której uczestnicy wspólnie tworzą opowieść ze świata fikcyjnego, bądź realnego. W tym przypadku, wspólnie z innymi uczestnikami tworzymy świat Metro 2033. Każdy z uczestników ma tutaj swój własny cel, własne zadanie, które musi wykonać. Jednak nie odbywa się to tak jak w przypadku gry komputerowej, gdzie przechodzimy od zadania do zadania. W świecie LARP musimy tworzyć jedność z odgrywaną przez nas postacią. Musimy zapomnieć o świecie zewnętrznym, jest tylko tu i teraz. Możemy zdjąć maski, które nosimy na co dzień, zapomnieć o tym, że czegoś nie wypada zrobić, czy martwić się tym, co powiedzą inni. Jest tylko postać, którą tworzymy i świat przedstawiony jej oczami. To w danej chwili się liczy.

Kampania LARP 2033

Dmitrij Głuchowski po przekazaniu książki wydawcom usłyszał z ich strony odmowę publikacji książki. Przyczyną była śmierć głównego bohatera na końcu powieści. Takie zakończenie nie było zgodne z ideą wydawców, dlatego książkę Dmitrij Głuchowski opublikował w internecie – za darmo. Książka zyskała ogromną popularności oraz przychylność fanów. Głuchowski uległ czytelnikom proszącym o kontynuację przygód i przeredagował swoje dzieło. Od tej pory książka powstawała przy ścisłym udziale fanów, którzy dostarczali mu wiele informacji na temat moskiewskiego metra, broni, przedmiotów, czy też dalszego rozwoju książki. Dzisiaj takie działanie nazwalibyśmy crowdsourcingiem, czyli pozyskiwaniem pomysłów od fanów na tworzenie lub dalszy rozwój projektu. Zatem pomysłodawcy LARP 2033 postanowili nawiązać do pierwowzoru i zwrócić się do społeczności o wsparcie uruchamiając kampanię finansowania społecznościowego.

kampania larp2033

Kampania projektu LARP 2033, która wystartowała na portalu wspieram.to została podzielona na cztery poziomy. Podstawowym poziomem dającym możliwość wystartowania z przedsięwzięciem jest kwota 30 000 zł. Kolejne poziomy wsparcia – 35 000 zł i 40 000 zł pozwolą rozbudować rozgrywkę o bardziej skomplikowane stroje oraz zwiększą liczbę efektów specjalnych. Ogólnie poprawią jakość dostarczanej nam rozgrywki. Natomiast czwarty – ostatni poziom, czyli kwota 49 999 zł pozwoli na zakup sprzętu video, do live streamingu rozgrywki.

Projektodawcy LARP 2033 porządnie przygotowali nagrody. Do kwoty 357 zł otrzymujemy głównie: książki, albumy z muzyką czy też gry planszowe, bądź inne gadżety. Natomiast kwota 357 zł i więcej daje nam możliwość uczestniczenia w około 40 godzinnej rozgrywce (w cenie pełne wyżywienie, zakwaterowanie, sprzęt potrzebny do zabawy oraz wszystkie gadżety z wcześniejszych zestawów)! Jednak trzeba się spieszyć, bo to limitowana oferta przeznaczona tylko dla 10 pierwszych wspierających! Kolejne zestawy z taką zawartością są już nieco droższe. Przygodę jaką oferuje nam LARP 2033 przeżyjemy na Dolnym Śląsku w Kopalni Złoty Stok. Jest to rozległy kompleks oferujący wiele atrakcji takich jak wodospad, ścianka wspinaczkowa, przeprawa wodna czy też kolejka podziemna. Założyciele projektu są profesjonalistami, dlatego też będą bacznie czuwać nad naszym bezpieczeństwem w trakcie rozgrywki. Razem wszystkie te czynniki w bezpieczny sposób oddadzą klimat znany z książek, bądź gier.

Gry terenowe cieszą się co raz większym zainteresowaniem ze strony społeczności. Gromadząc wokół siebie wiernych fanów oraz ludzi chcących spróbować czegoś nowego. Uważam, że projekt LARP 2033 ma ogromne szanse na zakończenie swojej kampanii sukcesem. Czego z całego serca życzę pomysłodawcom.

kamilKamil Larecki
Gaming Expert

Pasjonat i ekspert od gier komputerowych. Umie grać na wszystkim i we wszystko, nie ważne czy z prądem czy bez. W naszym zespole pisze i ocenia kampanie gier komputerowych oraz planszowych

 

4
Grupa Proteus – jest to ośmioosobowa grupa osób odpowiedzialnych za tworzenie projektu LARP 2033. W przypadku tego projektu na czele stoi Zbigniew Piotrowicz – główny pomysłodawca projektu, który wiele lat poświęcił środowisku gier terenowych. Przez co zyskał ogromną wiedzę i doświadczenie. Wsparciem dla niego, przy pracy nad projektem, jest reszta członków Grupy Proteus. Osoby te są pasjonatami, którzy wspólnie tworzą grupę osób o dużej wiedzy i imponującym doświadczeniu. Więcej na temat tych osób dowiesz się z kampanii, bądź z ich co sobotnich streamów z gry Metro 2033 Redux. Warto ich poznać, bo jeszcze nie raz o nich usłyszymy.

Share This