Pojąć Głębię to innowacja społeczna wykorzystująca nurkowanie do poprawy jakości życia osób z niepełnosprawnościami.
Pojąć Głebię to innowacja społeczna tworzona przez psychologów, nurków oraz doświadczony zespół Spółdzielni Socjalnej Dalba (twórcy jedynego w Polsce i 6. Na świecie Browaru Spółdzielczego). Dzięki temu projektowi pomysłodawcy chcą poprawić jakość życia osób niepełnosprawnych oraz wzmocnić ich wiarę we własne siły.
To jedyna taka inicjatywa na świecie, a już teraz ma szansę stać się powszechnie obowiązującym standardem. Pomysłodawcy postanowili zgłosić się o pomoc do społeczności i za pomocą crowdfundingu sfinansować swój projekt. Teraz także i Ty możesz być częścią tego wyjątkowego projektu i pomóc uczestnikom projektu jeszcze bardziej Pojąć Głębię.
Co udało się zrobić do tej pory?
Do tej pory projektodawcom udało się osiągnąć pierwszy sukces w rehabilitacji, poprzez przeprowadzenie pierwszych na świecie nurkowań o charakterze rehabilitacyjno – terapeutycznym z osobą niepełnosprawną umysłowo, która dzięki temu, poprawiła swoją kondycję, koordynację i stała się osobą bardziej odważną, otwartą i uśmiechniętą.
Kolejnym krokiem było stworzenie przez zespół specjalistów, na bazie zgromadzonych doświadczeń, autorskiego programu szkoleniowego dla osób z niepełnosprawnością umysłową, który dał podwaliny pod pilotażowe szkolenie dla pierwszej 6 osobowej grupy uczestników.
W pierwszym etapie szkolenia zrealizowano zajęcia praktyczno – teoretyczne na basenie, które miały na celu oswojenie całej grupy z wodą, przyzwyczajenie i pokazanie zasad działania sprzętu nurkowego, jeszcze na powierzchni bez zanurzania. Stopniowo, wprowadzane były nowe, trudniejsze elementy, które pozwoliły na przeprowadzenie pierwszych nurkowań na basenie.
W drugim etapie szkolenia zrealizowano nurkowanie na otwartej wodzie. Podczas 4 dniowego wyjazdu nad jezioro Mausz do bazy nurkowej zostało zrealizowane z sukcesem 6 nurkowań, na głębokości maksymalnej 10 metrów.
Zajęcia w ramach pilotażowego projektu Pojąć Głębię pokazały, że istnieje bezpieczna i skuteczna metoda rehabilitacji osób z niepełnosprawnością intelektualną używając jako nośnika terapeutycznego nurkowania.
Na co potrzeba środków?
Kolejne sukcesy zachęciły Projektodawców do podjęcia działań zmierzających do stworzenia międzynarodowego standardu, który obowiązywałby na cały świecie. Ich celem nadrzędnym jest pomoc osobom z niepełnosprawnościami ruchowymi oraz dalsze rozwijanie i udoskonalanie projektu!
Praktyczne zajęcia na morzu
Dla pierwszej grupy już przeuczonej w pilotażu kolejny etap nurkowania, tym razem na wodach otwartych (morze).
Zakup sprzętu podstawowego
Zakupienie sprzętu, który będzie na stałe wykorzystywany w Programie szkolenia nurka z niepełnosprawnością (m.in. pianki, maski)
Wyszkolenie kadry instruktorów
Szkolenie dające odpowiednie kwalifikacje do pracy z osobami z niepełnosprawnością.
Dwie kolejne tury szkoleń
Przeszkolenie kolejnych 2 grup osób niepełnosprawnych (basen, teoria, obóz nad jeziorem), aby mieć podstawy do ubiegania się o stworzenie akceptowanego międzynarodowego standardu.
Jak można wesprzeć?
Kliknij tutaj, aby wesprzeć kampanię Pojąć Głębię na wspieram.to. Wesprzyj projekt i pomóż zdolnym, członkom spółdzielni Pojąć Głębię!